İzciliğin İzinde...
.......................İZCİLER.NET.......................
Get Adobe Flash player

İZCİ ARMALARI


 

Çok eski devirlerden beri, sağlığın ve temizliğin sembolüdür zambak çiçeği.Pusulalarda kuzey yönünü göstermek için de eskiden aynı motif kullanılırdı. Baden Powell izciliğin armasını zambak çiçeği olarak seçmiştir.


Powell, "Pusula nasıl daima aynı yönü (Kuzey) gösteriyor ise zambak çiçeği de izcilere gerçek yön ve ileriye doğru olan yolu gösterecektir." diyor.


Eskiden altında "Daima Hazır" yazmakta, bu yazıdan aşağı sarkan ucu düğümlü ip ise, izciye "Her gün bir iyilik yapmak" gerektiğini hatırlatırdı. Bu arma ufak tefek değişiklikler ile her ülkenin izcilik sembolü olmuştur.


Orta çağda Şövalyelerin de kullandığı bu armaya ilk olarak, Milattan Önce üç bin yıllarında Orta Asya’daki Türk Hakanlarının kurganlarında (Anıt Mezar) rastlanmaktadır. Arkeolojik kazılarda Pazırık kurganlarından çıkarılan ve dünyanın en eski halısı olan Türk halısında bu armayı net olarak görmek mümkündür.


Bu dönemden itibaren Türkler zambak çiçeğini süsleme olarak kullanmaya başlamışlardır. Özellikle Selçuklu’lar ve Osmanlılar zambak çiçeğini, dini eserlerde süsleme motifi olarak çok fazla kullanmıştır.


Zambak çiçeği, hemen her şartta yetişen, zor şartlara dayanıklı bir bitkidir. Zambak, dimdik uzanır, doğrudur, başı öne eğik, mutevazıdır da aynı zamanda.


Dünya izcilik arması mor zemin üzerine beyazla işlenmiş zambak ve çevresini sararak camadan bağı ile biten bir halat yer alır.İzci armasının üç ucu, izci selamında olduğu gibi, izci andının ilk üç cümlesini ifade eder.

- Tanrıya ve vatana karşı görevlerini yerine getirmek,

- Başkalarına her zaman yardımda bulunmak,

- İzci türesine uymak


Kız izcilerin sembolü olan yoncanın üç yapraklı olması ise izci sözü ile ilgilidir.Yonca yaprağı da orta çağlarda derebeylerinin sancaklarında bulunup derebeylerinin çevrelerindeki insanları sevdiğini ve onları koruduğunu sembolize eder. Mavi fon üzerine altın sarısı üç yapraklı yonca işlenmesiyle yapılmıştır.TÜRKİYE İZCİLİK FEDERASYONU STANDARTLARI İZCİLİK TERMİNOLOJİSİ TALİMATI'na göre

Teşkilat arması: Türkiye İzcilik Federasyonu İzcilerinin kullandığı, zambak çiçeği ve yonca yaprağından oluşan armadır. Zambak çiçeği erkek  izcileri, yonca yaprağı kız izcileri ifade eder. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İZCİLİK YÖNETMELİĞİ'ne göre

Kız izci, erkek izci ve teşkilat arması, dünya izcilik teşkilatlarının armalarında kullanılan zambak ve yonca esaslı işaretlerdir. Kız izci arması yonca, erkek izci arması ise zambaktır. Teşkilat arması ise kız ve erkek izci armalarının belli bir kompozisyon çerçevesinde birleştirilmesiyle oluşur.13 Ekim 2010 Çarşamba


Önceki Not

Notu bilgisayarınıza indirin.


Sonraki Not