Hedefi koşarak bulma sporu Oryantiring

-Hedefi koşarak bulma sporu Oryantiring


-Mantıklı düşünme ve problemleri bağımsız olarak analiz edip çözme yeteneğini geliştirir.


-Hızlı ve yaratıcı düşünme becerisini geliştirir.


-Konsantrasyon becerisini geliştirir.


-Yanlıştan ders alıp doğruya odaklanmayı öğretir.


-Açık havada yapılan bir spor dalı olduğu için sporcunun genel bedensel ve yön bulma yeteneklerini arttırırken bireyin kişisel özelliklerini de geliştirir.


-Doğa bilincini uyandırır.


-Takım olarak yapıldığında ise liderlik vasfını ve dirayetli olmayı artırır.


-Yeteneklerinin sınırlarını (kendini) tanımayı öğretir.


-Zorluklarla baş etmeyi öğretir.


-Doğru karar verme yetisini geliştirir.


-Bireysel yapıldığında, bedensel yorgunluk altında düşünme yeteneğini geliştirir.


-Açık havada yapılan bu spor dalı sporcunun genel bedensel ve yön bulma yeteneklerini arttırırken bireyin kişisel özelliklerini geliştirir.


-Bedensel ve zihinsel yetenekleri geliştirir.


– İki boyutlu haritayı üç boyutlu görmeyi sağlar.


İşte Oryantiring sporunun faydaları; -Oryantiring fiziki olduğu gibi zihnide çalıştıran son derece sağlıklı ve zeka gerektiren bir spordur. Sadece fiziği geliştirmekle kalmaz ek olarak baskı ve stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneğini de geliştirir.


Her kontrol noktası tanımlama için kontrol numarasına ve katılımcının doğru kontrol noktasına uğradığını kanıtlamak için zımba ya da elektronik zamanlama ünitesine sahiptir.


Oryantiring parkuru, haritada belirtilen sırası ile ziyaret edilecek bir dizi kontrol noktasından meydana gelmiştir. Kontrol noktası haritada işaretlenen, ayırt edilebilen arazi özellikleridir. Örneğin; girinti, çukur, patika kesişimi gibi…


Türkiye’de ise Oryantiring, 1970’lerden beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birlikler tarafından yapılıyor. 1999 yılında İstanbul ve Ankara’da halka açık Oryantiring grupları kurulmuş ve faaliyet


Oryantiring kelimesi ilk kez 1886’da kullanılmıştır. Kaynaklara göre Oryantiring sporu ilk kez resmi olarak 1895 yılında İngiltere, İsveç ve Norveç askerleri arasında düzenlenen Oryantiring kampında yapıldı.


7’den 70’e herkesin yapabileceği Oryantiring, bireysel veya takım halinde oynanabiliyor. Katılımcılar yaşlarına ve tecrübelerine göre hazırlanmış parkurlara katılır.


Sadece koşmayla değil, kayakla, bisikletle ve deniz üzerinden de bu sporu gerçekleştirmek mümkün. Katılımcıların veya sporcuların bilmedikleri veya az bildikleri bir alanda harita ve pusula yardımı ile yönlerini bulup önceden yerleştirilmiş ve haritaya işaretlenmiş hedefleri bulmaya çalışmaları isteniyor.


Oryantiring; koşarak hedef bulma sporu olarak tanımlanır. Oryantiring sporunun amacı, harita üzerinde bulunan hedeflere ulaşmaktır. Bu yönüyle Oryantiring açık arazide yapılabileceği gibi şehir içinde de yapılabilen bir spor dalıdır.

Related Posts

Site Menu
Members
  • izci kullanıcısının profil fotoğrafı
    kayıt tarihi 10 ay 3 hafta önce