Atlas İzcileri Atalarının İzinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu organizasyonunda Çanakkale de düzenlenen “57’nci Alay Vefa Yürüyüşü”ne Atlas Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü katıldı.

İlk olarak Eceabat İlçesi’ne bağlı Kocadere Köyü’nde kamp kurdu. Yürüyüş öncesinde katılımcılara, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından tümü şehit düşen 57’inci Alay askerlerinin son yemeği, kırık buğday çorbası dağıtıldı. Kulüp Müdürü Mustafa ÖZDEMİR: ‘Çanakkale Geçilmez’ destanının yazıldığı yerdir. Çanakkale’dir; çünkü bu topraklarda yan yana yatan Şanlıurfa ile Ordu, Diyarbakır ile Malatya aynı topraklar için can vermiştir. Bu toprakları vatan kılan, o gencecik fidanların hücuma kalkarken de düşmana korku salarken de toprağa düşerken de omuz omuza durmaktan vazgeçmemeleridir. “Çanakkale, tüm dünyaya Türk’ün gücünü gösterdiği, Gençlerimize güveniyorum, gençlerimizin vatanını ve milletini seven, dini değerlerine bağlı nesiller yetişmesine vesile olmak için çaba sarf ediyoruz. O yüzden de gençlerimizi şehitliklere getiriyoruz. Burada destan yazan atalarımızla, dedelerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

SABAH NAMAZI KILINDI

Ardından, 103 yıl önce şehit düşen askerler gibi sabah namazı kılındı. Ardından Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve çok sayıda rütbeli askerin de yer aldığı katılımcılar, saat 06.00’yı gösterdiğinde harekete geçti.

ATALARINA YÜRÜDÜLER

57’nci Alay Vefa Yürüyüşü Atlı süvari birliklerinin de yer aldığı yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüş, 1,5 saat sonra Conkbayırı’nda sona erdi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu bünyesindeki Atlas Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü ile yaklaşık 5 bin izci, sırtlarında ‘Dedeciğim ben geldim’ yazılı cepkenleriyle kilometreleri aşmanın gururunu yaşadı.

57’NCİ ALAY SANCAĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Conkbayırı’ndaki törene, anıta çelenklerin bırakılmasıyla başlandı. Hükümet adına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı anıta çelenk koydu. Tören, saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürüldü. TSK adına Albay Serhat Demirbaş’ın Konuşmaların ardından 57’nci Alay’ın temsili sancağı geçen yıl emanet edilen 19 Mayıs Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından törenle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrenci Konseyi’ne teslim edildi.
Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Site Menu
Members
  • izci kullanıcısının profil fotoğrafı
    kayıt tarihi 10 ay 3 hafta önce